Mezar

NESİR - İSMAİL HAKKI ÇETİN

 

İki dünya arası köprü. Türk Dil Kurumu sözlüğünde tek bir cümle ile anlatılan bir dünya. “Ölünün gömülü olduğu yer, kabir, makber, gömüt.” Bir cümle ile anlatılan bir kelime olabilir mezar. Lakin içine bir dünya sığar. Kimisi en değerlilerini gömer kimisi kimi gömdüğünü bilmez.

 

Google'a mezar yazdığınızda bir bakınız ne çıkıyor. Şaşalı, ihtişamlı mermer üzerine işlemeli hoş görünümlü mezarlar. Dünya buraya doğru akıyor. Dünyevî zevkler, gösteriş düşkünlüğü orada bile bırakmıyor yakamızı. Belki de insanoğlu dünyanın yakasını bırakmıyordur, ne dersiniz?

 

İnsan sırdır sır içinde yaşar ve sır içinde ölüp gider. Kabir aslında genel olarak bütün insanoğlunun sırrıdır. İçine giren çıkamaz, çıkabilse konuşamaz, konuşabilse duyulamaz. İçinde ne olup bittiğini görmediğimiz, idrak edemediğimiz bir dünyadır aslında kabir. İnsan gibi, içinde ne volkanlar patlar ama o soğuk bir bedenden başkası değildir. İnsan kendine baktığında maddi manevi kirlerden arındığında temizlenir güzelleşir çevresine güzellik katar. Bu insanın aynı zamanda kendini kabrine hazırlama evresidir. Toprağın temizliğine halel getirmeme gayretidir.

 

İnsan da beden olarak bir mezardır kimisi dışını süsler kimisi içini. Her şeyi konuşabileceğiniz yerdir, bütün dertlerinizi anlatabileceğiniz, dertleşebileceğiniz, bütün sorularınıza cevap alabileceğiniz yerdir aslında insan.Evet insan bedenini bir mezara benzettik ve dertleşebileceğiniz yerdir dedik.

 

Neden mezara benzettik insan bedenini? Hazreti Peygamber (s.a.s); “mûtûkable entemûtû” buyuruyor. Yani; ölmeden evvel ölünüz. Dünya sizi terk etmeden siz onu terk ediniz. O'nun (cc) emirlerini yasaklarını yerine getirerek sevgiliye kavuşma gününde beden ve ruhu emanetini ak ve pak bir şekilde teslim edebilmemiz için Hazreti Resullullah bizlere tüyo vermiş adeta. Ölmeden evvel ölmek; Azrail canını almaya geldiğinde sende bedenden başka bir şey bulamamasıdır. Sevgiliyle beraber olmaktır. O gelmeden senin ona gitmendir aslında bu.  Beden taze iken canı canana teslim etmektir. Koca Yûnus;

İletişime geç: dergi@seferidergisi.com

seferidergisi@gmail.com

Bizi TakipEdin

Tasarım  I  Adnan Tanır